Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mentální anorexie

16. 11. 2007

Mentální anorexie je psychická porucha s nejvyšší úmrtností, kdy nemocný odmítá jídlo v důsledku čehož je ve finální fázi nemoci vysílený, slabý, neschopný sebemenší námahy a vyhublý na kost. Tato nemoc patří mezi tzv. Poruchy příjmu potravy (PPP), mezi které rovněž patří Mentální Bulimie, záchvatové přejídání nebo také EDNOS.

Existují dva typy Mentální anorexie, prvním typem je tzv. restriktivní typ, kdy nemocný hubne tak, že snižuje dávky přijatého jídla, nebo nepřijímá jídlo vůbec, někdy nadměrně cvičí. Druhým typem je purgativní typ, který se také přísně omezuje v jídle, ale toto období je střídáno záchvaty přejídání a následným zvracením, nebo užívání diuretik, nebo dalších purgativních metod.
Většinou jsou anorektici velice schopní lháři, tudíž jako jeden z mála příznaků, kterých si okolí všimne je prudký úbytek na váze. Když tedy vidíme vyhublého člověka bez energie, nabízí se možnost, že jde o nemoc nespojenou s psychikou. To by se ovšem mohlo zdát jedině lidem naprosto nezapojených do života anorektika.
Mentální anorexie je duševní poruchou neboť nemocný není schopen rozpoznat realitu. Vidí pokřivený obraz sebe sama, není schopen si uvědomit, že to, co vidí v zrcadle není profesionální zápasník sumo, ale je to jeho vyhublé tělo.
Mentální anorexie ale není o váze, jak si většina lidí myslí, tato nemoc je o psychickém stavu člověka který jí trpí. Tento člověk ztratí veškerou důstojnost, veškerou sebedůvěru, začne se stranit lidem, nedokáže učinit ani ty nejběžnější rozhodnutí, stáhne se do sebe, je rozmrzelý, podrážděny, snadno se rozčílí a rozpláče. Takový člověk je přesvědčený o své zbytečnosti, mluví například o tom, že si jíst nezaslouží, něco uvnitř jeho hlavy mu říká, že je tlustý, slabý, hloupý a nepotřebný. Bohužel Mentální Anorexii doprovázejí deprese a pocity úzkosti, které nemoc jen vyživují a zhoršují, objevují se i jiné psychické problémy, které
Mentální Anorexii umocňují, nejčastějším problémem bývá Mentální Bulimie. Důvodem, proč má Mentální anorexie nejvyšší úmrtnost ze všech psychických poruch je fakt, že vyhublost a nedostatek látek potřebných pro správnou funkci organismu mohou způsobit selhání srdce, dalším důvodem jsou také deprese a tendence k sebeubližování a sebevraždám, či demonstrovaným sebevraždám. Tato nemoc je nejčastější u 13-20letých dívek, je ale zjištěn výskyt i 9letých anorektiček, nebo žen po porodu, kolem 40 let. Výjimkou nejsou ovšem ani anorektici – muži, chlapci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kelly (Podpora pre všetkých)

(Anonym, 30. 6. 2018 22:59)

Ahoj, jednoznačne niesi tučná ani to nieje vela. Stačí aby si cvičila jedla zdravo a výsledok sa sice neukáže hned ale po čase to bude vela poznat. Ja sama som bola tučná (mala som 10 kilo nadváhu) a bola som s tým u doktora a ten mi povedal at sa držím podla jedálničku ktorý mi sám dal (bolo na nom vela zeleniny a zdravého jedla moc som to zozačiatku nedávala) a tiež mi povedal aby som pravidelne cvičila. Teraz už asi 6 rokou jem zdravo a cvičím a vobec niesom otrávená z toho že nemožem jest tučné veci či čokolády ani ma to moc už něláka :)). Doležité je mat výdrž. Keby si mala pocit že to nezvládněš napíš si niekam na tabulu (papier) nejaké moto a vždy sa na neho pozri to pomohlo mne. Rovnako tak si možeš dávat cheating days raz za týžděn alebo mesiac :) <3 verím vo vás (prepáčtě za moju gramatiku som Slovenka z Čech)

ČO MYSLÍTE?

(KELLY, 26. 11. 2017 22:21)

Ahojte. Potrebujem vedieť váš názor. Mám 13 rokov. Meriam 159 cm a vážim 52 kg. Je to podľa vás veľa? Spolužiačka mi každú hodinu počas telesnej hovorí ako schudla že jej až padajú rifle. Vyzerá perfektne. Ja sa o schudnutie snažím už dobrý rok a výsledok žiaden. Strašne ma to serie. Aký máte na to názor? A ak máte náhodou nejakú radu tak mi prosím pomôžte. Budem vám vďačná... ♡

To snad ne

(Hfjfk, 17. 2. 2017 13:47)

Děláte si ze mě prdel? Fakt nenávidím ty, které neví co to je být tlustá, zhubnou si 5 kg a... ana je u nich hned rozpoznana.. ale co mám delať já ?? Vážně jdete někam.

......

(Isabell, 8. 4. 2011 21:14)

Ach jo! Já chci být hubená! Je to strašný, když měřím 167cm a k tomu mám 48kg!!! Jsem tlustá jako prase! Prosím, pomozte mi zhubnout§!!!

Re: ......

(lucina , 26. 2. 2012 9:02)

no.. tak.. já měřim asi 163cm.. a vážim 47kg... já chci vážit 35 nebo 39..!! tedka jim jen suchary.. :/

Re: Re: ......

(Petr, 5. 8. 2012 8:57)

Měřit 163cm a vážit 48kg to jest BMI 18 (teda na hranici), pokud zhubneš pod 40 kg jsi anorektička a vyhledej rychle pomoc... Hubnete protože si připadáte tlusté? Pro krásu? A co je vlastně krásné na stále unaveném bledém člověku s padajícími vlasy. Teď si říkáte tohle já nejsem, ale budete překvapené, jak krátké cesty vedou do neštěstí. Rozum do hrsti dokud je čas! Osud jedné takové dívky je popsán v písni Hvězdář od UGD.

Re: ......

(Karin, 18. 4. 2012 20:49)

Děláte si prdel? vy ste úplně vypatlaný ne? máte úplně normální postavu .. ¨tak se vzpamatujte!

Chceš se zabít,fajn,tak pokračuj...

(Pajuš, 17. 11. 2011 21:19)

Jžš..!!! Issabel...Ty jseš fakt už nemocná...Ku*va,okamžitě s tim přestaň...Dokážu si Tě představit,jak vypadáš,když měříš a vážíš tolik...Jžš,nech toho...Chceš se zabít??!!! Tak pokračuj...

!!!!!!

(xP xP, 26. 5. 2011 11:17)

Chci být TLUSTEJ !!!!

Anorexie

(Honza, 23. 10. 2009 12:59)

Jano!
Jsi hloupá husa!V jedné nemocnicni jsem měl možnost
vidět holky postižené anoerxií.Kdyby jsi viděla nikdy by jsi takovou hloupost nenapsala!Byl to
hrozný pohled.Holky vypadaly jako z koncentráků!
Kost a kůže!Všechny byly na kapačkách!A některé zemřely!Byla tam holka která měřila 180 cm a vážila jen 39 kilo!Jano neblbni a pořádně dlabej a hlavně se dost pohybuj!Jinak skončíš špatně!

jana.skalsko@seznam.cz

(jana, 29. 3. 2008 20:27)

Chci stát za ano! Věřím jí a doufám že mě dovede za mým snem mít 44 kg z těch mých 55,6, je to děsné:(
Věřím ti a jsem štastná, protože zas mám pro co žít, díky tobě.