Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mentální bulimie

16. 11. 2007

Mentální bulimie je psychosomatická porucha, při níž vznikají záchvaty přejídání, při kterých člověk dokáže zkonzumovat neuvěřitelné množství jídla, kterého se vzápětí snaží zbavit zvracením, či pomocí projímadel. Lidé při ní pociťují velký hlad, doslova vybílí ledničku a ze strachu před tloustnutím se přinutí zvracet. Někdy, aby si byli jisti, že se opravdu všeho zbavili, pijí během zvracení vodu či jiné tekutiny, čímž tělo zatěžují a ničí ještě více.


Bulimičky bývají úspěšné v práci nebo ve studiu. Je zde (stejně jako u mentální anorexie) snaha dělat vše dokonale, ale v jejich chování ani zevnějšku nemusí být patrné vůbec nic. Nemocný člověk se za sebe stydí, pociťuje k sobě odpor a nenávist, má pocit viny a strach z prozrazení jeho problému. Může být podrážděný, egocentrický a depresivní. Nemyslí na nic jiného než na jídlo.


Často před mentální bulimií nemocný trpěl mentální anorexií, ale jelikož už nedokázal hladovět a "našel" tento nový způsob, časem přešel pouze k bulimii.


Bulimičky mívají normální tělesnou hmotnost s menšími výkyvy. Mnoho lidí si bohužel neuvědomuje, že přejídaní a následné zvracení je nebezpečné, dokonce i smrtelně nebezpečné. Během záchvatu jsou konzumována hlavně vysoce kalorická, tučná nebo sladká jídla a jediný záchvat může představovat 10000 - 20000 kcal.


Věková hranice nemocných je 15 - 20let, ale stejně jako u anorexie je zde mnoho vyjímek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář